Алкогольна інтоксикація Наслідки Допомога Лікування

 

Алкогольна інтоксикація

На часте питання: “Як швидко позбутися алкогольної інтоксикації?”,- є, досить філософська відповідь: “Пийте помірно! І ваша алкогольна інтоксикація, принесе Вам задоволення, а не лікування і головний біль.”. Але, філософія – філософією, а частота виникнення цього питання, говорить про:

 • Нерідку неспроможності людини контролювати вплив сп’яніння на психіку;
 • Нагальну потребу, будь-якої людини, бути обізнаною в питаннях допомоги, і собі самому, і комусь. Так, як зрідка, але відсутність розуміння того, що відбувається, може обернутися відповідальністю, випадковою смертю або інвалідністю.

2. Симптоми алкогольного отруєння. Чим небезпечна алкогольна інтоксикація?


лечение алкогольной интоксикацииЩодо того, – як перебігає алкогольна інтоксикація (отруєння), нас цікавлять, не скільки психічні симптоми класичного сп’яніння, скільки симптоми пригнічення ЦНС, отруєння і постінтоксикаційного стану. Ці стани проявляються при вмісті алкоголю в крові від 1,5 – 2‰ і вище. Відповідно, чим глибше сп’яніння, тим важче і довше, будуть явища отруєння і виходу з нього.

При середньому ступені сп’яніння (1,5 – 2,5‰), рідко виникають загрозливі для життя зміни. Але! Людина досить п’яна, періодично сонлива, може забувати де знаходиться. Мова змазана, мислення сплощене. Настрій часто погіршується до недоречної розв’язності, похмурості, плаксивості, брутальності у висловлюваннях і вчинках. Координація рухів порушена, хода хитка, нерідкі падіння. Часто знижується артеріальний тиск. Виникають нудота і блювання.

У цьому стані, небезпечний випадковий травматизм і потрапляння блювотних мас в дихальні шляхи уві сні. Тривале положення в одній позі уві сні, загрожує порушеннями чутливості, болями в кінцівках. Рідше, повноцінним позиційним синдромом стиснення.

Після поглибленого сп’янінням сну, через 4 – 6 – 8 годин, розвиваються абстинентні прояви: загальне нездужання, тугопорухомість мислення, головний і м’язовий біль, запаморочення, загальмованість, дратівливість. Нудота, блювота при пробі, що-небудь випити або з’їсти. Гикавка, печія, дискомфорт в животі. Можлива втрата пам’яті на події «навколо вживання», (ретроградна амнезія). Тривалість симптомів постінтоксикаційного стану, досить різна і залежить від багатьох факторів. Але в середньому, стан «вирівнюється» за 12 – 24 години.

При важкому сп’янінні (2,5 – 4 пари і більше), свідомість пригнічується. Від вираженої сплутаності (нерозбірливе повторення простих слів на тлі відсутності контролю над своїм тілом), до коми (відсутність м’язового тонусу, реакції на біль, неможливо розбудити).

Зовні спостерігається: блідість або синюшність шкіри, липкий холодний піт, слинотеча, дихання поверхневе, нерідкі подовжені паузи. Артеріальний тиск буває загрозливо низьким: 90-70/60-40 мм. рт. ст.; пульс дуже слабкий «ниткоподібний»; занадто частий: 100 – 140 уд. за хвилину; дуже рідкий (це гірше), менше 50 уд. за хвилину. Зіниці звужені, слабо реагують на світло. Часто, перед “відключкою”, буває блювота, мимовільне сечовиділення і дефекація.

Такий стан, треба розцінювати, як важкий, загрозливий припиненням життєдіяльності. Основною причиною смерті, при розвитку алкогольної коми є зупинка дихання і серцевої діяльності. Визначається, при цьому, кількість алкоголю в крові, що перевищує 4 – 5‰.

На фоні перебування організму в стані глибокої недостатності кровообігу і кисню, можливий розвиток різної глибини відмирання клітин. Особливо, це критично в життєво важливих органах: головному мозоку, серці, нирки, наднирниках. Навіть, після виходу з коми, людина може померти або залишитися інвалідом.

Якщо, при важкому сп’янінні, людина тривалий час пролежить в одному положенні, це загрожує порушенням циркуляції крові в судинах шкіри, жирової клітковини та м’язів, підлеглих стисненню. Розвивається, т. зв. синдром позиційного стиснення. Він загрожує: раптовою смертю, гострою нирковою недостатністю, утворенням тромбів, відмиранням частин тіла, паралічами кінцівок і ін.

При сприятливому виході зі стану глибокої інтоксикації, постінтоксикаційний стан має ті ж риси, що і вище описаний. Але, зазвичай, протікає більш важко і може тривати до декількох днів.

 

3. Лікування від алкогольної інтоксикації


лечение алкоголизма и интоксикацииАлкогольна інтоксикація, не завжди має на увазі лікування. Навіть, при вираженому отруєнні і блювоті, після глибокого сну, стан здоров’я не завжди занадто важкий. Більшість людей, цілком самостійно можуть вийти з нього. Як з допомогою, так і без неї.

Але, вивести алкогольну інтоксикацію при доступній спеціалізованій допомозі, – ефективніше і безпечніше. Якщо, потерпілого огляне лікар, ймовірність уникнути непотрібних, небезпечних або помилкових дій, зводиться до мінімуму. А проведення лікувальних заходів і призначення препаратів, буде безпечним і виправданим.

Лікуватися від алкогольної інтоксикації домашніх умовах досить комфортно і анонімно. Погодьтеся, важливі моменти, враховуючи специфіку і делікатність ситуації.

Але, при пригніченні сп’янінням дихання, розвитку алкогольної коми, потраплянні блювотних мас у дихальні шляхи, критичному зниженні тиску – потрібно негайно доставити людину в медичний заклад! За гострим отруєнням алкоголем, також, можуть критися й інші ускладнення!

 

Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем! Ми допоможемо вам правильно оцінити ситуацію, що склалася і прийняти адекватне рішення.

Дзвоніть: (044) 331 4 911, (097) 600 6 911

написати нам

 

Лікування алкогольного отруєння, умовно можна розділити на лікування гострого отруєння алкоголем і лікуванням виходу з алкогольної інтоксикації – т. зв. постінтоксикаційного стану.

Токсичне ушкодження внутрішніх органів та пригнічення ЦНС, є прямим наслідком: запалення в шлунково-кишковому тракті та інших органах; порушень настрою, сну, працездатності.

Провести чітку межу, між ними складно. В межах від 3-4 до 6-8 годин, після останнього прийому алкоголю, співіснують, як симптоми отруєння та пригнічення ЦНС, так симптоми запалення і збудження ЦНС.

Після 8-12 годин спостерігаються лише симптоми післядії та відміни алкоголю.

 

Від алкогольної інтоксикації можна позбутися різними способами

 

3.1 Основні напрямки заходів при профілактиці та лікуванні алкогольного отруєння:

 • Не допустити вживання/засвоєння, великої кількості алкоголю;
 • Не допускати швидкого поглинання етанолу зі шлунково-кишкового тракту (ШКТ) в кров;
 • Сприяти швидкому виведенню етанолу і токсичних продуктів, що утворилися на тлі його присутності;
 • Забезпечити, організму в цілому і органам-мішеням алкогольного отруєння, можливу і своєчасну, медикаментозну допомогу і догляд;
 • Усувати пригнічувальну дію на нервову систему, при глибокому і критичному сп’янінні;
 • Усувати, надмірно збудливу дію постінтоксикаційного стану, на нервову систему.

Алкогольне отруєння можна усунути, і до, і під час випивки, дотримуючись таких рекомендацій:

 • Дуже рекомендується, перед застіллям, прийняти будь-який доступний сорбент (ентеросгель, Атоксил, Смекта, ін.). Також, приймайте його, кожні 2 години, якщо «свято триває». Токсикологи не рекомендують використовувати активоване вугілля при алкогольної інтоксикації, так як воно практично не зв’язує етанол і його продукти переробки. Але, через брак іншого, використовуйте і його.
 • Перед випивкою і в процесі її продовження, обов’язково їжте. Різнорідна їжа хороша тим, що прибирає алкогольну інтоксикацію. Потрібно їсти помірно. Дуже бажані: фрукти, салати, овочеві страви, помірні кількості м’яса, темного хліба, натуральні напої (узвар, компот, мінеральна вода). Дуже небажані: великий обсяг їжі, превалювання солоної, солодкої чи жирної їжі, солодка газована вода.
 • Якими медикаментами зняти алкогольну інтоксикацію? Прийом полівітамінних препаратів, ферментів підшлункової залози, препаратів, що поліпшують функцію печінки, знижують токсичність алкоголізації, – можуть ефективно допомогти зняти алкогольне отруєння. Даний пункт, рекомендований, з урахуванням: знань про свій стан здоров’я, чіткого розуміння дії препаратів, часу, кількості прийому і можливих наслідків.

3.2 Перша невідкладна допомога при вираженому алкогольному отруєнні (алкогольної інтоксикації) Що робити і чим допомогти?

Чим більш виражене сп’яніння, тим більш необхідне спостереження за станом життєдіяльності (звичайно, при бажанні і можливості)

 • При видимій загрозі життю: наявність травм, відсутності контакту, часте / рідкісне або переривчасте дихання, підозра на вдихання блювотних мас, – невідкладно викликати “швидку”. Якщо вмієте -видаліть блювотні маси, що утруднюють дихання. Якщо вмієте – проведіть серцево – легеневу реанімацію (при необхідності, звичайно).
 • Якщо людина в свідомості, допоможіть лягти на бік. Підкажіть йому-потрібно викликати блювоту.
 • При відсутності загрозливих для життя симптомів, людину потрібно покласти на бік. Укрити ковдрою або одягом. Залишити біля нього посуд для можливої блювоти і не газовану воду для пиття;
 • При можливості, зафіксувати бічне положення тулуба і положення голови, з розігнутою шиєю, – подушками або скрученої валиками одягом (не допускати наближення підборіддя до грудної клітки та положення «лежачи на спині»;
 • При блювотних позивах-допомогти утримувати голову в напрямку вниз на боці.

3.3 Як і чим зняти алкогольну інтоксикацію (алкогольне отруєння) самостійно

Що робити, якщо алкогольне отруєння сталося вночі, у віддаленій від медичної допомоги місцевості? Як позбутися від алкогольної інтоксикації самостійно, в домашніх умовах? Ці питання, цілком вирішувані і без спеціалізованої наркологічної або швидкої допомоги. Але, при наявності знань, практичних навичок і сформованої аптечки першої допомоги.

 

При найменшій можливості, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!

Ми допоможемо вам правильно оцінити ситуацію, що склалася і прийняти адекватне рішення. Звертайтеся!

(044) 331 4 911, (097) 600 6 911

 

 Чим і як зняти алкогольну інтоксикацію медикаментозно? Які існують препарати для зняття алкогольної інтоксикації? При станах, що не загрожують життю, ці рекомендації, народні засоби і  препарати, допоможуть вивести алкогольну інтоксикацію без присутності лікаря.

Своєчасне проведення, хоча б частини нижчевикладених заходів, допоможе, істотно, скоротити тривалість алкогольного отруєння і зменшити тяжкість наслідків. Якщо ви медик, застосування медикаментів можна здійснювати за допомогою уколів і крапельниці.

 

Алгоритм самостійних дій при алкогольній інтоксикації:

 

Зменшити або усунути пригнічення нервової системи

Час діяти – в найближчі хвилини, години, після визначення вираженого сп’яніння.

 

За блідості шкіри, відсутності свідомості і ледь помітних дихальних рухах – невідкладно викликайте «швидку». При, значній відстані від цивілізації, принаймі постарайтеся, зв’язатися з будь-яким доступним медичним працівником для отримання підказок та коментарів до наявного випадку. Самостійно, можете допомогти наступним:

 1. укласти людину на бік, укрити, забезпечити положення, в якому не порушується прохідність дихальних шляхів блювотними масами і згинанням шиї.
 2. На кілька секунд піднести до носа потерпілого вату, шматочок тканини, змочені нашатирним спиртом. Періодично повторюйте цю дію, до ознак пробудження.
 3. Більш серйозні заходи, виконуйте за інструкцією фахівця. Або дочекайтеся його приїзду.

 

Не допустити всмоктування надлишків алкоголю, що залишився в шлунку

Час діяти – в найближчі хвилини, години, після визначення вираженого сп’яніння.

 

 1. При відновленні/наявності свідомості, потрібно викликати блювоту. Після, дати випити кілька склянок води (бажано охолодженої кип’яченої, відвару ромашки) і спровокувати блювоту знову, 1 – 3 рази.

 

Скорочення часу присутності алкоголю, що засвоївся в організмі

Час діяти – від початку допомоги до найближчих 24 годин.

 

 1. Після «перебору» потрібно пити. Близько, 1,5 – 3 літрів рідини в найближчу добу. Це сприяє більш швидкому виведенню токсинів природним шляхом, допомагаючи організму зберігати баланс рідини. Сечовипускання частішає, але нирки і ендокринна системи самі «вирішують», коли потрібно виводити рідину. При алкогольному отруєнні, організм частіше зневоднений, ніж навпаки! Враховується будь питво (мінеральна вода, електролітні розчини, відвари, чай), крім їжі. Не рекомендуємо, самостійно використовувати сечогінні засоби. Їх потрібно застосовувати під контролем мед. працівника;
 2. Сорбенти (Ентеросгель, Атоксил, Смекта, ін.), навіть на етапі інтоксикації що вже сталась, допомагають усунути повторне всмоктування з кишечника токсинів. Бажано дати їх 1-2 рази, в рекомендованих інструкцією дозах, після припинення блювоти. Обов’язково, знайомтеся з інструкцією;
 3. Проносні засоби (Дуфалак, Лактувіт, Сорбіт, Сенадексин), разом з сорбентами значно зменшують час затримки в кишечнику і повторне всмоктування токсичних продуктів. Давайте їх при відсутності діареї (проносу), 1 раз вранці, 1-2 дня. Обов’язково, знайомтеся з інструкцією.

 

Забезпечити максимально ефективну роботу органів схильних до пошкодження, що «переробляють і виводять» алкоголь 

Час діяти – від початку допомоги до найближчих 24 годин.

 

 1. електролітні розчини (Регідрон, Humana електроліт) – усувають дисбаланс солей калію, хлору, натрію. Використовуйте 1 пакетик на 1 літр кип’яченої води. Потрібно пити невеликими порціями протягом доби. Обов’язково, знайомтеся з інструкцією;
 2. Відвари ромашки, шипшини, звіробою, аптечних сумішей трав від похмілля – знімають запалення і спазм в ШКТ; покращують функцію серця і кровоносної системи, нирок, підшлункової залози, печінки, жовчовивідних шляхів. Пийте їх, 1-3 рази в день, поєднуючи з прийомом інших рекомендованих рідин, протягом 1-2 днів. Купуйте в аптеці. Обов’язково, знайомтеся з інструкцією;
 3. Підсолоджування пиття цукром або медом, усуває гіпоглікемію, яку провокує алкогольна інтоксикація;
 4. Ферменти (Фестал, Креон, Мезим), допомагають “запаленій” підшлунковій залозі більш повноцінно і швидко підготувати кишковий вміст для засвоєння. Уникаючи, таким чином бродіння, гниття, накопичення «неправильних» мікроорганізмів в кишечнику. Приймайте 1 – 2 табл./ капсули після їжі, протягом 1-2 днів. Обов’язково, знайомтеся з інструкцією;
 5. Пробіотики (Кефір, йогурт, Лактовіт-форте), – перешкоджають розвитку бродіння і гниття в кишечнику, мають проносний ефект, сприяють правильному травленню. Обов’язково, знайомтеся з інструкцією;

 

Зменшення шкідливої дії продуктів алкогольної інтоксикації на органи

Час діяти – від початку допомоги до найближчих 24 – 48 годин.

 

 1. лужні мінеральні води (Лужанська, Поляна) – вони зменшують надмірне «закислення» організму. Рекомендовано, 1,5-3 літри загального обсягу, на добу;
 2. Препарати, що знижують кислотність шлункового вмісту (Нольпаза, Омепразол, Ранітидин, Ренні, Гавіскон), попереджають значне збільшення виділення соляної кислоти в шлунку, яка «ранить» і так запалену слизову оболонку стравоходу, шлунку і кишечника. Натщесерце, вранці по 1 табл., 1 – 2 дні. Обов’язково, знайомтеся з інструкцією;
 3. Обволікаючі засоби (Альмагель, Фосфалюгель, настій насіння льону), утворюють захисну оболонку в стравоході, шлунку і верхніх відділах кишечника. Знижують шкідливу дію підвищеної кислотності. Натщесерце, 1-2 саше-пакетика, 2-3 рази на день, 1-2 дні. Обов’язково, знайомтеся з інструкцією;
 4. Гепатопротекторні препарати (Ессенціале, Глутаргін). Вони допомагають печінці швидше «переробляти» алкогольне отруєння. Приймайте згідно з інструкцією, під контролем фахівця.
 5. Засоби, що зменшують пошкодження на рівні метаболізму клітин. (Мексидол, Армадін, Мілдронат, і ін.). Приймайте згідно з інструкцією, під контролем фахівця.
 6. При наявності, прийміть будь-який полівітамінний препарат (потрібні вітаміни B, C, A, E), 1 раз в день, після їжі, 1 – 2 дні.
 7. По мірі відновлення апетиту, потрібно їсти. 3-5 разів на день, невеликими порціями. Рекомендуються: нежирний бульйон, вівсянка, гречана каша, картопляне пюре, салат з морської або звичайної капусти, відварне м’ясо або риба.

 

Усунення симптомів подразнення, перезбудження, зниження швидкості та ефективності роботи нервової системи

Час діяти – від 4 – 6 годин до двох – трьох діб, після початку постінтоксикаційного стану.

 

 1. Усунення безперервної нудоти і блювоти (Церукал, Метоклопрамід) 1 табл. після блювоти. Якщо не виходить усунути інтенсивну блювоту, краще викликати швидку, оскільки можуть бути ускладнення;
 2. Головний біль, біль і слабкість у м’язах, можна вгамувати протизапальними засобами: 1 табл. Цитрамону, Аспірину, Ібупрофену, вже через годину, повинна істотно вам допомогти. Майте на увазі, ці препарати можуть викликати роздратування й так запаленої слизової шлунку і стравоходу. Краще, їх приймати спільно, з препаратами, що знижують кислотність шлункового соку. Наприклад: Ренні або Гавіскон.
 3. Протитривожні, заспокійливі та ноотропні засоби. Можливе застосування відварів трав з мелісою, м’ятою, коренем валеріани, заспокійливих зборів. Заварювати по інструкції. Пити по кілька разів на день і перед сном, в рекомендованих дозах. Якщо тривога і занепокоєння не усуваються гомеопатією. Можна взяти по 1 – 2 табл. під язик, 2 – 3 рази на день і перед сном, препаратів: корвалтаб, гліцин. Більш серйозні препарати (Гідазепам, Фенібут, Афобазол і ін.), виписують і приймають під контролем лікаря;
 4. Снодійні, рекомендуємо, лише при виникненні порушень сну, які не усувають гомеопатичні і офіційні, перераховані вище засоби. Їх призначає лікар, не приймайте снодійні самостійно, це може викликати залежність. З доступних засобів, можна придбати: Донорміл, Вітамінелатонін, Сондокс і ін.

 

3.4 крапельниця, уколи, таблетки та інші лікарські засоби, як способи лікування при алкогольній інтоксикації.

Більш важка алкогольна інтоксикація усувається ефективніше, коли препарати застосовуються безпосередньо в кров.

Крапельниця, від алкогольної інтоксикації середньої вираженості, не є панацеєю, але допомагає прискорити виведення алкоголю, зменшити токсичне ураження, яке завдає алкогольне отруєння.  Медикаменти в ампулах, можна вводити і внутрішньом’язово.

 

За допомогою уколів, інфузії розчинів і препаратів, можна:

 • Відновити і регулювати баланс внутрішньо- і позаклітинної рідини в організмі;
 • Більш ефективно й інтенсивно використовувати необхідні медикаменти;
 • Вводити необхідні медикаменти при неможливості прийняти їх через рот (при блювоті, відсутній свідомості);
 • Швидко і ефективно реагувати на загрозливі для життя порушення: коливання артеріального тиску; порушення дихання; порушення, що виявляються лабораторно (співвідношення солей і кислотності (pH) внутрішнього середовища) при алкогольній інтоксикації організму.

Загальний напрямок дій, здійснюється на ті ж ключові розлади, що описані в алгоритмах вище. Що колоти уколами або капати при алкогольній інтоксикації, – повинен вирішувати лікар, або хоча б, будь-який дипломований мед. працівник, який розуміє, що робить.

Не займайтеся самолікуванням! Якщо відчуваєте, що сумніваєтеся в своїх силах, – зверніться за порадою і допомогою, до когось більш досвідченого.

3.4.1 Які засоби можна прокапати або ввести внутрішньовенно, внутрішньом’язово від алкогольної інтоксикації?

(рекомендовано використовувати тільки медпрацівникам, згідно з протоколами надання допомоги та інструкціями застосування):

Час діяти – в найближчі хвилини, години, після визначення вираженого сп’яніння.

 • Неспецифічним антидотом при алкогольній комі або пригніченні дихального центру є Налоксон
 • Судинозвужувальні, гормональні засоби для підвищення артеріального тиску (Мезатон, Дексаметазон)
 • Протиблювотні засоби (Церукал, Метоклопрамід, Ондансетрон)
 • Гепатопротектори (Ессенціале форте, Глутаргін, Гептрал)
 • Препарати, що поліпшують метаболізм і живучість клітин мозку, серця, печінки, нирок (Мексидол, Армадин, Цитофлавін)
 • Глюкоза, сольові розчини (5%, 40% глюкоза; 0,9% NaCl; трисоль; 4% гідрокарбонат натрію; ГІК; 25% магнезія; аспаркам; панангін)
 • Вітаміни (В₁, В₆, В₁₂, С)
 • Розчини комплексної дії (Реосорбілакт, Реамберин, Стерофундин)

 

3.4.2 медикаментозні та народні засоби від алкогольної інтоксикації: для ін’єкцій, інфузії, прийому в таблетках, капсулах, порошках, суспензіях, відварах.

Час діяти – від початку допомоги до найближчих 24 – 72 годин.

 • Ноотропні та психотропні засоби (Мілдронат, Фенібут, Когнум, Мексидол, Армадин, Цитофлавін);
 • Протитривожні, (Гліцин, Афобазол, Атаракс, Гідазепам);
 • Снодійні засоби (Вітамелатонін, Сондокс, Донорміл);
 • Протизапальні і знеболюючі засоби (Аспірин, Ібупрофен, Цитрамон; відвари: ромашки, звіробою, розторопші, «алкогольний збір трав»);
 • Сорбенти (Смекта, Атоксил, Алкосорб, Ентеросгель, Сорбекс);
 • Проносні засоби (Дуфалак, Лактулоза, Сорбіт);
 • Гепатопротектори (Ессенціале-форте, Глутаргін, Гептрал);
 • Препарати, що зменшують шлункову кислотність (Нольпаза, Омепразол, Ранітидин, Ренні, Гавіскон);
 • Ферменти підшлункової залози (Фестал, Панкреатин, Креон);
 • Полівітаміни і мікроелементи (Вітрум).

Алкогольне отруєння і стан після нього, рідко потребують спеціалізованої допомоги. Але, все ж, це трапляється. Звернутися за допомогою ви можете в наркологічний центр в Києві “Клініка ім. Гальченко В. В.”.

Ми гарантуємо повну конфіденційність, індивідуальний підхід, а також ефективну консультаційну підтримку на весь період лікування!

Телефонуйте: 044 331 4 911; 097 600 6 911

Наш e-mail: narcologist.ua@gmail.com

 
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (6 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

© 2012-2019 МЕДИЦИНСКИЙ ЦЕНТР ООО «Клиника им. Гальченко В.В.» All rights reserved
Сайт создан: sailstudio.com