Лікування наркотичної залежності

Лікування залежності від наркотиків

На жаль, проблема наркоманії та пов’язаних з нею наслідків, з кожним роком стає все глибше і забирає десятки тисяч життів. Але це не зупиняє новачків, які прекрасно знаючи, чим закінчується ця небезпечна гра, все одно вирішують спробувати наркотики. У всьому світі наркотична залежність уже давно визнана проблемою медичного характеру, хворобою, що потребує комплексного підходу до свого лікування, успішність якого залежить від безлічі факторів.

Види залежності від наркотиків

Залежно від своєї дії на організм, наркотики можна підрозділити на кілька груп:

  • опіатна група – ці речовини знімають больовий синдром будь-якого типу. Але, також, викликають почуття ейфорії, «томну» сонливість і дуже сильну залежність, яка формується вже після 2-3 уколів або кратного прийому таблеток. До цих препаратів відносять героїн, «ширку» (зварену в домашніх умовах макову соломку), метадон, бупренорфін, налбуфін, кокнар (напій з головок маку), «крокодил» (препарат на основі дезоморфіну, має дію схожу з дією опіатів, але нетривалу у часі). Трамадол, кодтерпін, – таблетки і капсули, що містять опіатоподібні речовини, подібні за наркогенністю і ейфоризуючою дією. Наслідком їх регулярного прийому є – жахливі «ломки», кримінальна поведінка, високий ризик інфікування вірусами гепатитів В, С, ВІЛ; передозування, середній термін життя – 30-35, рідше до 40 років.
  • Стимулятори впливають на психіку, піднімаючи настрій до рівня ейфорії, з’являється нестримне бажання активно діяти, впевненість у значному розширенні своїх здібностей, загострюються відчуття, сексуальний потяг, часто бувають галюцинації, геть відбивається «почуття часу». При регулярному вживанні призводять до виснаження психічної діяльності, депресій, суїцидальної схильності; стійким психічним розладам шизофреноподібного характеру та інвалідності внаслідок токсичного ураження нервових структур, інсультів. До цієї групи відносять кокаїн, «фен» (амфетамін, метамфетамін), екстазі, саморобні наркотики на основі ефедрину, первітину, наприклад, «вінт». Фізична залежність від цих препаратів дискутується зарубіжними фахівцями, але психологічна – незаперечний факт.
  • Марихуана, конопля, план, гашиш – вводиться шляхом вдихання. Її найчастіше курять, тому наслідки на організм, як вважають залежні люди, можуть бути менш негативними, але це не так. Марихуана є такою ж же небезпечною речовиною, як і інші наркотики, оскільки впливає на психіку, формує стійку психічну залежність. Згубних наслідків не спостерігають до 3-5 років регулярного вживання. Але, після, часто, з’являється почуття «зради», маячні ідеї переслідування, «підстави». Пізніше, спостерігають шизофреноподобні психози, що тривають до декількох тижнів. Результатом є психічна інвалідність, слабоумство.
  • Залежні від наркотиків галюциногенного дії, останнім часом, потрапляють в поле зору наркологів рідше за пацієнтів від перерахованих вище груп. «Пік моди» їх вживання 80-90 роки минулого століття. Тяжкість наслідків їх регулярного вживання нижче або сильно різниться у різних людей, ніж, скажімо, при залежності від опіоїдів або стимулюючих речовин. Тим не менш, вони мають всі властивості наркотиків і призводять до стійкої медико-соціальної дезадаптації. Сюди відносять, вживання грибів, що містять галюциногени (псилобицин), рослин (насіння дурману, частини кактуса пейотля), ЛСД, раніше використовувані в анестезії фенциклідин і кетамін (каліпсол); циклодол, тарен, летючі розчинники – нюхання клею, та ін.
  • Залежність від седативно-снодійних і заспокійливих препаратів на сьогодні самостійно зустрічається рідко. Найчастіше, це змішані форми залежності із зловживанням алкоголем, опіатами чи опіоїдами; у людей з пограничними психічними розладами, хронічними захворюваннями; у людей літнього віку. Речовинами цієї групи є – бензодіазепіни (сібазон, гідазепам), барбітурати (фенобарбітал, барбовал). Найчастіше, причиною регулярного вживання, є страх поновлення безсоння, фобічного розладу (боязні відкритого або закритого простору та ін.); як зміна форми залежності, безконтрольне самолікування залежності від опіатних наркотиків, алкоголю, стимулюючих засобів та ін). Наслідки – ускаднена затяжна залежність, епілепсія при спробах припинення зловживання, політоксиконаркоманія, морально-етична деградація.

Бажання вилікуватись від залежності – запорука успішного лікування

Потрапивши в залежність від наркотиків, люди спочатку не усвідомлюють проблеми – їм здається, що вони можуть припинити вживати у будь-який момент і життя знаходиться у них «під контролем». Звичайно, коли залежність затягує все глибше, приходить розуміння, що пора щось робити. Але запорукою успішного лікування є тільки щире бажання наркозалежної людини позбутися своєї проблеми і погодитися жити без наркотиків далі. В іншому випадку, позбавлення буде тимчасовим і при першому ж стресовому чиннику, людина повернеться до старих звичок знову.

Першим кроком на шляху до одужання стане консультація лікаря-нарколога, з метою визначити ступінь тяжкості залежності і супутніх порушень здоров’я.

Детоксикація – важливий крок на шляху звільнення від залежності

Прийнявши рішення про лікування, слід розуміти, що самостійно намагатися «зіскочити» можна тільки в тому випадку, якщо мова йде про короткочасну залежність, при ідеальному стані здоров’я. Але у всіх інших ситуаціях знадобиться професійна допомога.

Детоксикація – це виведення залишків наркотичних засобів, відновлення порушень обміну речовин, усунення токсичного ураження органів, і головне – усунення «важкого» бажання вжити наркотик. Детоксикація часто супроводжується синдромом абстиненції, адже організм починає відчувати гостру нестачу в наркотичній речовині. За опіатної залежності болить все тіло, «викручує, зводить м’язи», починається тремор, розлади кишечника, нежить. Нападає жахлива слабкість – людині складно встати з ліжка, але спазми м’язів, змушують його підскакувати через кожні дві хвилини, оскільки більше витримати в одному положенні просто неможливо… Все це супроводжується єдиною думкою про те, що допомогти можуть тільки наркотики, і мозок гарячково починає працювати над тим, щоб їх знайти. Нерідко пацієнти зривають з себе крапельниці і відправляються шукати наркотики, щоб полегшити біль.

При прийомі стимулюючих засобів і марихуани, галюциногенів, – фізична абстиненція не виражена або як стверджують багато фахівців – її немає, але починає «зриватися» психіка (порушується т. з. афективна сфера), настає сильна імпульсивність, дратівливість, апатичність, депресії, порушення сну, часті висловлювання та спроби покінчити життя самогубством. Саме тому, детоксикацію краще проводити не амбулаторно чи вдома, де у пацієнта завжди є можливість поміняти своє рішення і знайти наркотики, а в наркологічній або реабілітаційній клініці. Тут пацієнту буде наданий належний догляд. При сильних болях, порушеннях настрою, сну, призначать знеболюючі, седативні, снодійні препарати. Лабораторні дослідження та консультації суміжних спеціалістів, допоможуть знайти і пролікувати інші порушення здоров’я. Медичний персонал буде контролювати стан здоров’я людини, що переживає абстиненцію, тому не допустять критичної ситуації.

Профілактика опіатної залежності.  Підшивка від наркотиків 

Сьогодні розроблена методика, що дозволяє надати профілактику наркотичної залежності від опіатів. Операція (підшивка) здійснюється так само, як і під час боротьби з алкоголізмом, тільки використовується інший препарат – продетаксон. Його дія спрямована на блокування наркотичного ефекту опіуму, тобто, навіть вживаючи наркотик, «підшита» людина не відчуває «приходу» і не впадає в стан ейфорії. Навіть збільшення дози не впливає на відчуття, більш того, це може викликати передозування і смерть. Зверніть увагу, що використовувати препарат можна лише після того, як детоксикація буде закінчена і в організмі не буде залишків наркотичних речовин. Наскільки ефективний цей метод, судити людині, яка вирішується таким способом пролонгувати «тверезість», – дія «підшивки» діє до 1-9 місяців. Якщо наркозалежний не прийняв рішення «зав’язати», ніщо не поміщає йому «вколотися» після того, як дія препарату буде закінчена. Головне, при такому підході – максимально можливе подовження невживання і звикання до життя в «реальному» світі без можливості втікати від неприємних переживань у стан наркотичного сп’яніння .

Реабілітація наркозалежних в Києві

При більш «запущених» випадках залежності, коли короткострокові інтервенції виявляються мало результативними, рекомендуються курси реабілітації, бажано стаціонарного характеру, від декількох місяців і більше. Де можливі, достатні за часом психотерапевтичний, медикаментозний вплив, розробка програми ресоціалізації залежного в суспільстві.

Підсумовуючи, можна зазначити, що лікування наркоманії являє собою складний процес, успішність якого ґрунтується на бажанні наркозалежної людини подолати свою залежність і повернутися до нормального життя. Звичайно, медики можуть допомогти Вам в цій боротьбі, тому не варто відкидати допомогу і розраховувати тільки на власні сили – разом з професіоналами, успішність лікування підвищується в кілька разів.

Наш наркологічний центр здійснює консультації та ефективне лікування наркозалежних в умовах, відповідних до складності конкретного випадку.

Звертайтеся, ми Вам допоможемо. Телефони в Києві: 044 331 4 911, 097 600 6 911.

 
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...
© 2012-2019 МЕДИЦИНСКИЙ ЦЕНТР ООО «Клиника им. Гальченко В.В.» All rights reserved
Сайт создан: sailstudio.com