Даний синдром виникає у людини після того, як вона припиняє приймати алкогольні напої або знижує вживання їх кількості при запої.
Ознаки алкогольної абстиненції (синдрому відміни алкоголю)
На протязі декількох годин після останнього вживання алкоголю у хворого виникають: підвищена збудливість, тремор, підвищення артеріального тиску, тахікардія, нудота, блювання і загальне нездужання. У хворого порушуються: концентрація уваги, нормальне відчуття часу, глибина сну; з’являється підвищена дратівливість на банальні життєві та робочі ситуації. Як ускладнення синдрому відміни, можуть виявлятися: ілюзії і яскраві реалістичні нічні кошмари, галюцинації, судомні напади.
Це зумовлено тим, що алкоголь є потужною психоактивною речовиною, що впливає на частину ланки емоційної діяльності головного мозку (т.зв. систему підкріплення емоцій), а саме речовиною, що усуває відчуття страху і тривоги (анксіолітичний еффект), здатним “хімічно” міняти збудження і дратівливість на релаксацію, “відсторонення”, спокій; в нормі – викликати відчуття ейфорії. При рідких випадках вживання алкоголю в помірних / помірно великих дозах у здорової людини, він викликає: відчуття благодушшя, розслабленість, балакучість, впевненість в собі, – що у подальшому приводить, через поглиблений сон до незначного / значного дискомфорту (нудота, блювота, головні болі, загальне нездужання) вранці . Але головне – відносне не сприйняття до вживання на наступний день і продовженню “бенкету”, як такого.
У людини ж, що вживає алкоголь тривалий час (місяці, роки), іноді в добових дозах, що в кілька разів перевершують летальні для здорової людини, – відчуття дискомфорту вранці – усувається “дозою” спиртного. Секрет криється в зміні відчуття емоційної рівноваги. У людини, що страждає алкогольною залежністю, алкоголь своєю регулярною присутністю порушує систему саморегулювання емоцій в “негативну” сторону. Тобто, стан “відносної норми”, що характерно для здорової психіки, можливий тільки при регулярнїй присутності, в достатній кількості алкоголю. При відсутності / зниженні кількості алкоголю в крові, розвиваються ознаки абсолютно протилежні дії його – тривога, неспокій, страх, порушення сну. Вони тим більше виражені, чим більша кількість і більший час споживаються алкогольні напої хворим.
З часом, у порушення залучається не тільки система емоцій – але і всі системи, що прямо або по іншому до неї відносяться, викликають – “скачки” артеріального тиску, підвищене потовиділення, відсутність апетиту, тремтіння (тремор), порушення координації рухів і т.д. Це і є ознаки розгорнутого (у всій красі) синдрому відміни.
Високий рівень дратівливості і порушення сну – це верхівка айсберга патологічно високої збудливості структур головного мозку. З часом, тривало існуюче “перезбудження”, здатне викликати порушення нормального сприйняття інформації очима, слухом, шкірою, – викликаючи галюцинації – неіснуючі зображення, звуки, дотики. Також, воно здатне викликати “вогнища збудження” подібні по своїй природі з епілептичними та призводити до малих і великих судомних нападів.
Не усвідомлення людиною важкості свого стану і захворювання зокрема, як порушення критичного ставлення до свого стану, – частина механізму залежності від алкоголю. Вона, значною мірою, призводить до прогресування захворювання і необхідності сторонньої допомоги, з часом спеціалізованої, медикаментозної.